Hírek
2011. December 16. 07:27, péntek |
Belföld
Forrás: mno.hu
A kormány megtalálta a hiányzó 320 milliárdot
A költségvetés újraszámolása és a növekedési kilátások módosítása három fontos lépés megtételére kényszerítette a kormányt.
Az új alaptörvény elfogadásával elkezdődött az ország újjáépítése. A sarkalatos törvények megalkotása megtörtént, hamarosan elfogadhatja őket a Tisztelt Ház – fogalmazott Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtökön Matolcsy Györggyel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Az unió jegybankokra vonatkozó szabályozása ezeken belül kiemelt szerepet tölt be, a magyar szabályozás sem kíván ettől eltérni. Az eurózóna gazdaságai kiegyensúlyozatlanná váltak, az államok eladósodtak, a folyamatot pedig valamilyen módon meg kell állítani. A kilábaláshoz a pénzügyi eszközök mellett szükség van arra, hogy a kormányok képesek legyenek serkenteni a növekedést – tette hozzá.
A kormány pótlólagos kiigazításokat kíván tenni a megváltozott helyzet közepette, szögezte le a kormányszóvivő.
Csökken az adósság, ha megindul a növekedés
Nagyjából szeptembertől kezdve új felhő jelent meg az unió égboltján – vette át a szót Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter úgy fogalmazott, Magyarországot igen sérülékennyé tette a pénzügyi kitettség, a magas eladósodottság. Foglalkoztatásbővítés, növekedés, versenyképes gazdaság, ezen gondolatok mentén cselekszik a kormány tavaly tavasz óta.
Szerdán a kormány döntött azokról az intézkedésekről, melyek segítségével tartható a 2,5 százalékos államháztartási hiány – közölte a miniszter. Ez egyben azt is jelenti, hogy ha megindul a növekedés, csökken majd az államadósság is. Az állam 1 százalékos növekedéssel számolt korábban, a Bundesbank mindeközben 0,6 százalékot jósol saját gazdasága számára. Még Ázsia is lelassult, vele együtt pedig az egész világ, tette hozzá.
Három intézkedés
A költségvetést közel 300 forintos euróárfolyamon számolja újra a kormány, emelte ki a tárcavezető. Az 1,5 százalékos korábbi kalkuláció helyett 0,5 százalékkal számol a kormány, mondta. „A két dolog együttes hatása nagyjából 320 milliárd forintot tesz ki. 220 milliárd forintot az Országvédelmi Alapban találtunk meg, a maradék 120 milliárdot három intézkedésből fedezünk majd.”
Először is végrehajtunk egy 52 milliárdos költségvetési tartalékolást, ez több minisztériumot érint majd. 48 milliárdot hoz 2012-ben, hogy a kötelező magán-nyugdíjpénztári pillérben maradók 3 százaléka ezután a közös büdzsébe utalja majd befizetéseit. Harmadik lépésként pedig emeljük a dohánytermékek jövedéki adóját húszmilliárd forinttal – fogalmazott Matolcsy György. Kérdésre válaszolva kifejtette: a dohánytermékek jövedéki adójáról már korábban döntés született, ezt a folyamatot gyorsítják most fel.
Azt a 30-35 százalékos részt, melyet a kormány levett a bajba jutott devizahiteles családok nyakából, valamilyen módon elő kellett teremteni, magyarázta a miniszter. Ezekkel az intézkedésekkel biztosan hozható a jövő évi 2,5 százalékos hiány, szögezte le.
A nemzetgazdasági miniszter „szép hírlapi kacsának” nevezte az egyik vezető magyar napilap azon értesülését, mely szerint a kormány külön pénzügyminisztériumot hoz létre.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 02. 13:00, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. Augusztus 02. 13:00, vasárnap | Belföld
Hőség - Gajdos László: érezhetően csökkent a vízfogyasztás Szentendrén a takarékossági felhívás nyomán
Érezhetően csökkent a vízfogyasztás Szentendrén, ezen belül is Pismány városrészben az önkéntes víztakarékosságra felszólító felhívás nyomán, ugyanakkor továbbra is érvényben marad a harmadfokú vízhasználati korlátozás
2026. Augusztus 02. 11:00, vasárnap | Belföld
Hőség - Változik az ügyfélszolgálatok rendje a NAV-nál a jövő héten
Az adóhivatal ügyfélszolgálatain jövő héten is intézhetőek az adóügyek, de a rendkívüli körülmények miatt a személyes ügyfélfogadást hétfőtől szerdáig a helyszínek adottságaihoz igazítják.
2026. Augusztus 02. 09:39, vasárnap | Belföld
Robert Fico: Szlovákia kész árammal segíteni Magyarországnak
A szlovák kormányfő szerint Paks leállítása példatlan energiakrízist eredményezne.
